Nasza historia:

Zespół kameralny Contradanza powstał we wrześniu 2018 roku i od początku działa w niezmienionym składzie: Joanna Herdzik – sopran, Monika Kuca – fortepian, Janusz Turek – klarnet.

Nazwa zespołu została zaczerpnięta z nazwy tańca Contradanza, który obecnie jest najbardziej rozpowszechniony w Ameryce Południowej, ale swoje pochodzenie ma z Anglii, Francji i Hiszpanii, a później również z Ameryki Północnej. Zainspirowaliśmy się wielokulturowością i ponadczasowością tej formy muzycznej. I tak staramy się prowadzić naszą działalność artystyczną. Dobór repertuaru jest bardzo szeroki jeśli chodzi o style muzyczne jak i gatunki muzyczne. Pierwszym utworem jaki zagraliśmy na koncercie, rozpoczynając działalność artystyczną to była Contradanza - Paquito D’ Riveiry.

Od tamtej pory zagraliśmy wiele koncertów (ponad 50 do grudnia 2022 r.) dla wielu tysięcy ludzi – również on-line-zawsze z dużym sukcesem, czego najlepszym dowodem są bisy po każdym z koncertów. Nasze koncerty odbywały się w zabytkowych wnętrzach zamków, w wielu kościołach oraz w salach koncertowych. Unikatowy skład zespołu ( sopran, klarnet, fortepian) możemy wykonywać szerokie spektrum muzyczne: utwory wokalne, instrumentalne i wokalno- instrumentalne z każdego okresu muzycznego. Stąd ta wszechstronność w doborze repertuaru a co za tym idzie bardziej atrakcyjny koncert dla słuchacza.

Nasze propozycje repertuarowe są bardzo szerokie. Praktycznie mamy w repertuarze utwory z każdego okresu muzycznego, a więc od baroku, poprzez klasycyzm, romantyzm, muzykę współczesną aż do muzyki rozrywkowej.

W zależności od rodzaju i miejsca koncertu – dobieramy odpowiedni repertuar. Dlatego nawiązujemy do twórczości wielu kompozytorów począwszy m. in.: J.S. Bach, G.F. Haendel, A. Vivaldi, J.Ph. Rameau, J. Żebrowski, C. Monteverdi, T. Albinoni , D. Stachowicz, W.A. Mozart, K. Kurpiński , M. Karłowicz, F. Chopin, S. Niewiadomski, S. Moniuszko, G. Sarti, G. Puccini, C. Franck, J. Messnet, N. Paganini, A. Piazzolla , M. Lorenc, E. Morricone, K. Jenkins, H. Seroka, M. Frisina, M. Mangani i innych. Stale poszukujemy nowych wyzwań muzycznych i poszerzamy repertuar.

Występowaliśmy m.in. „ koncert „ Podwieczorek przy fortepianie” Stalowa Wola (2019), Koncert Polskiej Muzyki Romantycznej na zamku w Baranowie Sandomierskim (2022), Koncerty Adwentowe Stalowa Wola – Tarnobrzeg (2020,2021,2022), koncert „Na Boże Narodzenie – Stalowa Wola- Tarnobrzeg (2020) XXIX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Tarnobrzegu (2021), Koncert w ramach Jarmarku Jagiellońskiego w Sandomierzu(2022), XXX Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Nisku (2021, 2022) i wiele innych.

Joanna Herdzik

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Stalowej Woli II st. w klasie śpiewu solowego mgr Renaty Johnson-Wojtowicz.

Laureatka X Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach.

Wyróżniona na VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Barbary Kostrzewskiej w Rzeszowie.

Brała udział w warsztatach wokalnych, prowadzonych m.in. przez dr Małgorzatę Kellis i prof. Charlesa Kellis - wykładowcę Juilliard School w Nowym Jorku oraz Beatę Raszkiewicz.

Występowała wspólnie z artystami Teatru Muzycznego z Łodzi podczas koncertu

„Wieczór z operetką” w Stalowej Woli. Obecnie studentka wydziału wokalnego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu dr Marty Brzezińskiej-Szmaj.

Janusz Turek

Muzyk , instrumentalista, menadżer kultury , nauczyciel w klasie klarnetu PSM I i II stopnia w Stalowej Woli.

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Godka.

W roku 2002 uzyskał dyplom menadżera kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Za swoją działalność został odznaczony odznaką „Zasłużony działacz Kultury" - w 2002 roku, Dyplomem Ministra Kultury - w 2007 roku, odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” - w 2016 roku.

Monika Kuca

Muzyk instrumentalista, akompaniator, nauczyciel PSM I i II stopnia w Stalowej Woli.

Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Romany Podsadeckiej-Ostafil oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach na kierunku Wychowanie Muzyczne.

Za osiągnięcia pedagogiczno - wychowawcze nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2009 r.

Brała również udział w wielu znaczących konkursach ogólnopolskich w charakterze akompaniatora.

Za całokształt działalności na rzecz upowszechniania kultury otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Konina, z którym to miastem była związana przez okres 10 lat.

Jako akompaniator stale współpracuje z instytucjami kulturalno- oświatowymi w Stalowej Woli między innymi MDK, SDK, MBP, Muzeum Regionalnym towarzysząc wokalistom, instrumentalistom oraz chórowi Gaude Vitae.